Lubicie astrologię? Ja bardzo. Nie, żebym zaczytywała się gazetowymi horoskopami i z niepokojem serca czekała nocą na wróża Zygmunta, ale interesuje mnie sama idea czytania przyszłości z gwiazd, atronomiczno - psychologiczne podłoże zjawiska oraz matematyczne wyliczenia towarzyszące tworzeniu "prawdziwych" horoskopów.
A że początek roku to idealny moment na wróżby oraz powtórzenie wiadomości (w końcu egzaminy za pasem), postanowiłam połączyć te dwie odległe planety.
Etap 1A że początek roku to idealny moment na wróżby oraz powtórzenie wiadomości (w końcu egzaminy za pasem), postanowiłam połączyć te dwie odległe planety.
Na początek oswajaliśmy horoskopy. Okazało się, że nie jest to jakieś super popularne zjawisko wśród uczniów. Coś tam wiedzieli, coś tam mignęło w gazecie lub internetach, ale kiedy zaczęłam im trochę opowiadać o historii astrologii, o tym, że była nazywana "nauką królewską", że ma ścisłe powiązania z astronomią i kalendarzem, oraz można ją znaleźć właściwie w każdej kulturze, już ich miałam! Zainteresowali się :)
Etap 2
Żeby móc "bawić" się horoskopami i nie wejść w konflikt z religią i innymi ważnymi wartościami, trzeba mieć zdrowy stosunek do astrologii. Postanowiłam więc pokazać uczniom nieco szerzej kwestie wróżenia z gwiazd i uświadomić im, że to ciekawe zjawisko antropologiczne, ale niekoniecznie trzeba wszelkiej maści magom i wróżbitom wierzyć. Wykorzystaliśmy więc astrologię do ćwiczeń kreatywnych i pracy metodą Disney'a (opisywałam ją szerzej tutaj i tutaj).
Artykuł z Fokusa (dostępny tutaj) podzieliłam na dwie części, a klasę na 6 grup (2 zespoły ćwiczeniowe). Każdy zespół pracował na tym samym fragmencie (3 grupy). Pierwszym krokiem było wcielenie się w całkowitych entuzjastów astrologii (Marzycieli)i zapisanie zielonymi markerami na kartkach jak największej liczby informacji o astrologii, które wzbudzają ciekawość, fascynację lub w które jesteśmy w stanie uwierzyć.
Następnie uczniowie przesiedli się w ramach zespołu tak, aby dalej pracować nad kartami kolegów. Drugim zadaniem było wcielenie się w rolę przeciwników astrologii (Krytyków). Uczniowie otrzymali czerwone markery i zapisywali nimi wszystkie zarzuty, jakie przyszły im do głowy w kontekście przeczytanego fragmentu.
Kolejnym krokiem była ponowna zmiana miejsc i wskazanie racjonalnego miejsca astrologii w życiu i kulturze, z dostrzeżeniem jej plusów i minusów (Realiści). Uczniowie zapisywali swoje spostrzeżenia czarnymi markerami.
Etap 3
To dyskusja na temat astrologii i jej miejsca w życiu ludzi dawniej i dziś. Uczniowie formułowali wnioski, które zapisywaliśmy na tablicy.
Podsumowanie
Zajęcia teoretycznie oderwane od podstawy programowej dzięki nietypowemu tematowi otworzyły przestrzeń do ćwiczenia bardzo ważnych umiejętności takich jak formułowanie opinii, uzasadnianie, wnioskowanie, praca z tekstem. Dały także przestrzeń do stawiania pytań, dziwienia się zjawiskom czy też poszukiwania ciekawostek. Przy okazji dzieciaki, rozleniwione trochę przerwą świąteczną, nieźle się bawiły i nawet nie zauważyły, ile ważnych umiejętności przy okazji poćwiczyliśmy. Ja zaś podstępem przygotowałam ich do dalszych części astrologicznego powtórzenia przed egzaminem, które opiszę w następnych postach :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz